Haber

Hamas, İsrail’in esir değişimini ertelediğini açıkladı

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in esir değişimi konusunu ertelediğini açıkladı.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’ın Telegram kanalında yayınlanan ses kaydında İsrail ile yapılan esir değişim anlaşması ve bölgedeki çatışmalar hakkında bilgi verdi.

Abu Ubeida, Katarlı arabulucuların geçen hafta Gazze’deki İsrailli esirler karşılığında 200 Filistinli çocuk ve 25 kadını serbest bırakmak için çalıştığını kaydetti.

İsrail’in Gazze’de 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini belirten Ebu Ubeyde, Kassam olarak 5 günlük ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70’e ulaşabileceğini arabuluculara ilettiklerini söyledi.

Esir değişimine ilişkin anlaşmanın ateşkes ve insani yardım girişini de içermesini talep ettiklerini belirten Ebu Ubeyde, İsrail’in bu konuyu “ertelediğini ve kaçındığını” belirtti.

Sahadaki çatışmalara ilişkin bilgi veren Ebu Ubeyde, Filistin direnişinin İsrail askerlerinin girdiği noktalara sızarak tank ve askeri araçları hedef aldığını ve askerlere saldırdığını kaydetti.

Son 48 saatte 20 İsrail askeri aracını tamamen veya kısmen imha ettiklerini belirten Ebu Ubeyde, “İsrailli komutanların direnişi yok etme hayali, yenilgiden kaçıştır.” dedi.

Ebu Ubeida, Yitzhak Shamir ve Yitzhak Rabin’in (eski İsrail başbakanları) da direnişi yok etmeye çalıştıklarını ve o dönemde sayılarının ancak 10’larda anıldığını hatırlattı.

İsrail devlet televizyonu KAN, 11 Kasım’da İsrail ile Filistinliler arasında, esir değişimi ve Gazze’deki çatışmaların insani açıdan durdurulması da dahil olmak üzere bir anlaşmaya varılması amacıyla ABD ve Katar’ın arabuluculuğunda yoğun müzakerelerin yürütüldüğünü iddia etti.

karkamis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu