Haber

Birgül Tuncay’ın Günlerce Yıkıntı Altında Sürünerek Beslediği ‘Bircan’ İneği Yaşam Mücadelesini Kaybetti

Adıyaman’da Birgül Tuncay’ın günlerce enkaz altında kalan ve beslenen ‘Bircan’ isimli ineği 11 gün sonra depremden kurtarıldı. Hamile olduğu öğrenilen Bircan ineği tedavi için Adana’ya gönderildi. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kahramanmaraş ve 10 ili yerle bir eden depremler, Adıyaman il merkezine bağlı Dardağan köyünü de enkaz altında bıraktı.

Birgül Tuncay ve Aziz Tuncay’ın yaşadığı yer ile evlerinin altındaki ahır tamamen yıkıldı. Çiftin ahırda beslediği 4 inek, 15 keçi ve 30 tavuktan 2’si enkaz altında kaldı. Kurtulan 2 inekten biri kurtarılırken, diğeri enkaz altında kaldı.

Göçük altında kalan inekleri ‘Bircan’ adlı inekleriydi. Birgül Tuncay, depremin olduğu ilk günden beri çok sevdiği ineğini beslemek için çukurun altında sürünüyor ve mamasını veriyordu.

Arama kurtarma ekipleri beslediği, su ve mama vererek kurtarmaya çalıştığı ineğine umut oldu.

Enkazın olduğu bölgeye yönlendirilen Jandarma Arama Kurtarma Ekipleri, ineği kurtarmak için çalışma başlattı. 11 günün sonunda Birgül Tuncay ineğine gözyaşları içinde kavuştu.

253 saat sonra enkazdan çıkan ineğin sağlık durumunun kontrol altına alınması gerektiğinden, veterinerler olay yerinde ineğe müdahale etti.

Bircan, ineğin sağlık durumu ile ilgili daha sonra Adana’ya sevk edildi ancak kurtarılamadı.

Gazeteci Seda Çakır’ın Twitter hesabından açıkladığı acı haber yüreklerimizi dağladı.

“Bircan’ı da kaybettik…”

Edinilen bilgiye göre, hamile olduğu öğrenilen Bircan isimli ineğin buzağısının rahminde ölmesi nedeniyle zehirlenerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu