Haber

Nijerya’daki Tekne Kazasında 17 Kişi Hayatını Kaybetti

ABUJA, 31 Ekim (Xinhua) — Cumartesi günü Nijerya’nın doğu Taraba eyaletinde bir yolcu teknesi alabora oldu ve en az 17 kişinin cesedi bulundu.

Taraba Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı Operasyon Lideri Beşir Garga, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar olay yerinden 12 kişinin kurtarıldığını ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Garga gazetecilere verdiği demeçte, aralarında yerel pazarda çalışan kadın ve çocukların da bulunduğu en az 104 yolcuyu taşıyan teknenin, Taraba eyaletinin Karim Lamido yerel yönetim bölgesine giderken alabora olduğunu söyledi.

Yetkili, kazanın “operatörlerin tekneye aşırı yükleme yapması” sonucu meydana geldiğini ve detaylı soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

Taraba Eyaleti Valisi Agbu Kefas, yaptığı yazılı açıklamada kazayı “son derece trajik” olarak nitelendirdi ve yerel kurtarma gruplarını devam eden arama kurtarma çalışmalarını yoğunlaştırmaya davet etti.

Batı Afrika ülkesinde aşırı yükleme, kötü hava koşulları ve yanlış işlemler nedeniyle tekne kazaları sıklıkla yaşanıyor. Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu geçen ay ülke çapında tekrarlayan ölümcül tekne kazaları trajedisine ilişkin “kapsamlı ve derinlemesine” bir soruşturma yapılmasını emretti.

kartal-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu