Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi’ Projesine Ulaştırma Bakanlığından Ödül

Antalya Büyükşehir Belediyesi‘trafik yoğunluğunu azaltmak için uygulandı’ antalya“Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi” projesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen “Akıl Yolu Ödülleri”nde jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ulaşım ve teknolojiyi bir araya getiriyor Antalya Büyükşehir Belediyesi akıllı ulaşım uygulamalarıyla şehre hizmet etmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği tarafından düzenlenen “Ulaştırmada Aklın Yolu Ödülleri” yarışmasına başvuranlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi projesi jüri özel ödülüne layık görüldü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Tonguç, Ankara’da düzenlenen törenle ödülünü aldı. Nurettin Tonguç, projenin ödülle taçlandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

“Ulaştırma Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği ‘Akıl Yolu Ödülleri’ yarışmasına iki proje ile katıldık. Biri ‘Barkodlu Cihazla Kayıp Eşya Takip Sistemi’, diğeri ise ‘Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi’ oldu. Proje kapsamında 40 adet akıllı kavşak yaptık.61 adet uzaktan erişimli kavşağımız var. Projemizle 2023 yılı jüri özel ödülüne layık görüldük. Antalya’ya getirdik. Başkanımız Muhittin Böcek liderliğinde şehir genelinde ulaşımın daha güvenilir ve kesintisiz olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz.”

Antalya Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi 101 adet sinyalize kavşağa erişim sağlamakta, hareketli ve balıkgözü kameralarla gözlem yapılmaktadır. Kavşaklarda trafiği etkileyecek aksilikler tespit edilerek trafik sıkışıklığı giderilir. Merkezde görevli trafik operatörü çalışanı trafik akışını takip edip anlık izleme ile müdahale edebilmektedir. Merkezde detaylı trafik verileri, sinyalizasyon bilgileri, arıza bildirimleri, trafik yoğunluk analizi, anlık optimizasyon ve bu yoğunluklara bağlı olarak trafik sinyal sürelerinin uygulanması da sağlanmaktadır.

TRAFİĞE ANINDA MÜDAHALE

Trafik Kontrol Merkezi aracılığıyla, 40 adet akıllı kavşak sistemi ile şehir merkezi ve ilçelerdeki 61 adet uzaktan erişilebilen kavşak, 61 adet mobil (PTZ) kamera, 183 adet uzaktan erişimli kamera ve 55 adet balıkgözü kamera ile izlenebilmekte ve trafiği rahatlatacak anlık müdahaleler yapılabilmektedir. Gerektiğinde sinyalizasyonda. Sistem ile Antalya’da yoğunluk haritası oluşturularak karbon salınımı ve yakıt tasarruf oranları görülebiliyor.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu