Ekonomi

Yellen’in resesyon açıklaması

Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin resesyona girme riskinin azaldığını belirtti.

Yellen, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, durgunluk olasılığının düştüğü görüşünü desteklemek için işgücü piyasasının güçlü kalmasına ve enflasyondaki son düşüşe işaret etti. Yellen ise enflasyonla mücadelede tüketim harcamalarını yavaşlatmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Fed’in Mart 2022’den bu yana yaptığı 10 faiz artırımına ve potansiyel olarak daha fazlasına atıfta bulunarak, “Fed para politikasını sıkılaştırırken bunun bir risk olmadığını söylemeyeceğim” dedi.

Buna rağmen Yellen, enflasyonla mücadele sürecinde tüketim harcamalarının yavaşlaması gerektiğini sözlerine ekledi. Çekirdek enflasyonun halen yüksek seviyelerde olduğuna işaret eden Yellen, enflasyonun yüzde 9’dan yüzde 4’e gerilediğine işaret ederek, konut piyasasındaki düzeltmeyle birlikte daha fazla düşüşlerin yolda olduğunu söyledi.

Yellen’ın ABD ekonomisine ilişkin son değerlendirmesi, Mayıs’ın istihdam raporunun tüm ekonomistlerin tahminlerini aşan istihdam artışlarını göstermesinin ardından geldi. Konut inşaatı ve perakende satışlar da Fed’in geçen ay nakit sıkılaştırmasına şaşırtıcı bir direnç gösterdi.

mezitli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu