Ekonomi

Son dakika! SGK’dan EYT uyarısı: Kanun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra başvurular başlayacak.

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak EYT düzenlemesi dün gece TBMM’den geçti ve kabul edildi. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başvuru süreci başlayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise EYT başvurularıyla ilgili açıklama yaptı.

YASAL SÜREÇ HATIRLATMA

Açıklamada, 08.09.2019 tarihinden önce ilk kez sigortalı olanlar için yaş kuralını kaldıran düzenlemenin kaldırıldığı hatırlatıldı. Başvuracakları uyaran SGK, yasal sürecin henüz tamamlanmadığını belirtti.

“ÇOK KİŞİ BAŞVURDU”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Anılan kanun henüz Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmediği halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet üzerinden gerekse doğrudan başvuru yoluyla Kurumumuzdan emekli maaşı talebinde bulunmaktadır. .

“KANUN RESMİ GAZETE YAYINLANIP YÜRÜRLÜĞE GİRİLMELİDİR”

Konuya ilişkin kanunun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesinden önce yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzun aylık ödeme yapması hukuken mümkün değildir. Tüm süreçler tamamlanıp Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talepte bulunulması halinde en kısa sürede emeklilik yapılandırma işlemleri sonuçlandırılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu