Ekonomi

Bakan Dönmez: Saros yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi Ocak’ta devreye girecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının bu yıl daha yüksek olduğunu belirterek, “Bu yıl doğal gaz tüketimi geçen yıla göre yüzde 10-12 daha az olacak.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dönmez, TürkAkım’ın tam kapasiteye yakın çalıştığını, sözleşme kapasitesi ile boru kapasitesi arasında pek bir fark olmadığını söyledi.

Her zaman doğalgaz depolarının kullanılacağı görüşünün yanlış olduğuna işaret eden Dönmez, “Antrepolar boru gazının karşılayamadığı ihtiyacı karşılamak için oluşturuldu. Geçen yıl olduğu gibi kaynakların birinde sorun olabilir. . Bunları düşündüğümüzde depolar çok önemli.” sözlerini kullandı.

Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin (FSRU) ocak ayında devreye alınacağını kaydeden Dönmez, Umman ile LNG alımına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu sonuçlandığını kaydetti.

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının bu yıl daha yüksek olduğunu belirten Dönmez, “Mevsimsel şartlar var ve elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı bu yıl daha iyi. Geçen yıl kurak bir yıldı. 10-12 daha az olurdu. ” değerlendirmesini yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na göre Türkiye’nin geçen yıl doğal gaz tüketimi 59,8 milyar metreküp oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu