Ekonomi

AB rüzgar enerjisi yatırımlarına desteğini artıracak

Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa rüzgar enerjisi sektöründeki sorunlara karşı yeni bir tedbir paketi hazırlayacaklarını, izin süreçlerini hızlandıracaklarını ve ihale sistemini iyileştireceklerini belirtti.

Von der Leyen, Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konsey toplantısında “Birliğin Durumu” başlıklı bir konuşma yaptı.

Avrupa rüzgar endüstrisinin son dönemde benzersiz zorluklarla karşılaştığına dikkat çeken von der Leyen, “Avrupa Rüzgar Enerjisi Paketi’ni ortaya koymak için sektör ve üye ülkelerle yakın iş birliği içinde çalışacağız.” söz konusu.

“Rüzgar yatırımlarına ilişkin izin süreçlerini daha da hızlandıracağız”

“Rüzgar yatırımlarına ilişkin izin süreçlerini daha da hızlandıracağız. Bu alanda AB çapında ihale sistemlerini iyileştireceğiz. Yeteneğe, finansmana erişime ve istikrarlı tedarik zincirlerine odaklanacağız.” Von der Leyen, kendi sözleriyle gelecekte Avrupa’da çelik, akü ve elektrikli araç gibi temiz teknoloji segmentlerinde üretim yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Dün AP Genel Kurulu, AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele ve Rus fosil yakıtlarına bağımlılığı sona erdirme planlarının bir parçası olarak 2030 yenilenebilir enerji kullanım hedefinin yüzde 32’den yüzde 42,5’e çıkarılmasını onayladı.

Avrupa rüzgar enerjisi sektörü, yatırımların daha fazla güçlendirilmesini ve Birliğin yenilenebilir enerji hedeflerini karşılamaya yönelik izin süreçlerinin yapılmasını talep ediyordu.

Özellikle AB ülkelerinde offshore rüzgar santrallerine yapılan yatırımlar, artan maliyetler ve enerji piyasalarındaki dalgalanmalar nedeniyle geçtiğimiz yıl son 10 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu